Decyzje i wybory

Jak nie męczyć się z podjęciem decyzji?

Najlepiej podjąć ją szybko i być jej tak pewnym, że już nigdy się do niej nie wraca.

Czy zdarzyło Ci się podjąć dobrą decyzję i to w kilka minut? Na pewno tak. Możliwe, że o tym nie pamiętasz, bo więcej do tego nie wracasz. Najważniejsze w decyzjach i wyborach są informacje, ale i tak każda decyzja jest emocjonalna. Dlatego narzędzia do zbierania informacji są najważniejsze, a później już można się emocjonować do woli.

Metoda osiołkowi w żłobie dano.

Czy kiedy mamy dwie równie dobre opcje do wyboru to cokolwiek wybierzemy będzie OK? W teorii tak, ale nie w życiu. Czy kiedy chcesz wybrać pomiędzy dwoma wspaniałymi kobietami to co? Jak już się zdecydujesz na jedną to możesz myśleć, że to już „masz”, a ta „odrzucona” staje się niedostępna i bardziej atrakcyjna. I to ciągłe myślenie co by było gdyby? Jak nakłonić się do odrzucenia atrakcyjnej możliwości? Trzeba sobie obrzydzić najbardziej jak potrafimy każdą opcję po kolei. To co uda się obrzydzić bardziej można „bez bólu” odrzucić i w rezultacie wybieramy najlepiej. Nasza decyzja jest najlepsza dla nas i nawet nie musimy nikogo pytać o radę. A poczucie spokoju i własnej wartości rośnie z każdą samodzielną decyzją.

W trakcie „obrzydzania” pilnujemy się żeby nie myśleć o zaletach. Tylko wady, a to dlatego, że inne części naszego mózgu aktywują się kiedy myślimy pozytywnie, a inne kiedy negatywnie. Ciągłe przeskakiwanie zatrzymuje pobudzenie każdego z nich i nie mamy właściwego efektu.

Rozwiązanie doskonałe.

Narzędzie to polega na sporządzeniu listy wszystkich możliwości wyboru, a następnie odłożeniu jej i wymyśleniu rozwiązania idealnego. Następnie wracamy do listy i sprawdzamy, która z opcji najlepiej odpowiada wymogom rozwiązania idealnego. Analizujemy je pod kątem bliskości do „ideału”.

Najpierw robimy zestawienie możliwości, żeby zapobiec naginaniu ich do rozwiązania doskonałego (wtedy zahamowana by była pomysłowość), a potem trzeba uczciwie określić cechy naszego rozwiązania idealnego, a nie wymyślać je pod jakąś opcję (żeby pasowało do jednej z propozycji).

Ćwiczenie - rozważ możliwości:

  1. Mieszkanie z kimś czy samemu,
  2. Wybór środka transportu.

SIN – Skutki i następstwa (1–5–20)

W narzędziu tym celowo rozważamy konsekwencje określonej decyzji czy działania w czterech perspektywach czasowych:

  1. Bezpośredniej do 1 roku
  2. Krótkoterminowej od 1 do 5 lat
  3. Średnioterminowej od 5 do 20 lat
  4. Długoterminowej ponad 20 lat

Biorąc pod uwagę, że nie możemy być pewni żadnej konsekwencji, którą staramy się przewidzieć, szukamy ich maksymalnie dużo, aby maksymalnie poszerzyć pole postrzegania spraw.

Jest to zadanie trudne ponieważ jest nienaturalne. Zwykle myślimy co najwyżej o natychmiastowych skutkach - to one przyciągają nas lub odpychają.

W trakcie spisywania możliwych do zaistnienia sytuacji w czasie, nie oceniamy ich, tylko na zimno wypisujemy. Jeśli zaczniemy je rozważać to uciekną nam informacje i wszystko na marne. Ocena jest na końcu, przeważnie łatwa i oczywista.

Ćwiczenie: przeprowadź SIN dla

  1. wybór zawodu
  2. małżeństwa trwają tylko 5 lat